Plitvice: 20 godina od "Krvavog Uskrsa"
Plitvička jezera, 31. ožujka 2011. - Obilježeno je 20 godina od "Krvavog Uskrsa" i pogibije redarstvenika Josipa Jovića, prve žrtve u Domovinskog rata polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pred spomen ozbilježjem Josipu Joviću.
Josip Jović poginuo je 31. ožujka 1991. tijekom akcije "Plitvice" kada su pripadnici za posebne namjene hrvatskog MUP-a ponovno uspostavili policijsku postaju na Plitvičkim Jezerima, koju su nekoliko dana ranije zauzeli pripadnici pobunjeničkih snaga. U sukobu s paravojnim srpskim snagama poginuo je 22-godišnji Josip Jović, a još devet pripadnika Specijalne policije bilo je ranjeno.
Prema riječima suboraca, Jović je bio među prvima u napadu pucajući prema pošti. Iako je na sebi imao pancirku, jedan od terorista ga je pogodio u nezaštićeni dio tijela. Ukrcan je u sanitetski vojni helikopter, još uvijek dajući znakove života, no umro je na putu do bolnice.
Prema policijskim izvješćima, nakon uspješno provedene akcije kojom je zapovijedao Marko Lukić, uhićeno je 29 pobunjenika. Protiv njih 18 podnesene su kaznene prijave zbog oružane pobune, među kojima je bio i jedan od vođa pobunjenih Srba Goran Hadžić, danas odbjegli optuženik Haaškog suda.
Na svečanost su stigli i ultramaratonci koji su, u spomen na "krvavi Uskrs" i Jovićevu pogibiju, sinoć u 21 sat krenuli na 97 kilometara dugačak ultra maraton od Karlovca do Plitvica.
"Kada buduće generacije budu čitale povijest znat će što se ovdje dogodilo, znat će da se mali narod odupro agresiji i da je znao obraniti svoji slobodu i stvoriti svoju državu. Prepoznat će tisuće branitelja koji se nisu sustezali podnijeti žrtvu da bi nastala suvremena država koja uvažava sve vrijednosti koje mlada država ima. Junaštvo, domoljublje, spremnost na žrtvu, jedinstvo će se iščitati iz redaka povijesti.
Ali, neke generacije prepoznat će i nas koji odgovaramo za danas i sutra ove zemlje. Pitat će nas jesmo li na ispravan način prepoznali ovu hrabrost koju nam je ostavio Jović. Pitat će nas jesmo li imali hrabrosti i snage od hrvatske napraviti modernu europsku i pravednu državu u kojoj branitelji nisu gladni i umirovljenici ne kopaju po kontejnerima" - rekao je predsjednik Josipović.
"To nije bio etnički sukob niti građanski rat već agresija Srbije na Hrvatsku. Ne možemo prihvatiti i nikad nećemo da upravo ta Srbija donese zakon po kojem sebe proglasi nadležnom za sve države bivše jugoslavije za sve ratne zločine i po tom diže kaznene prijave. Naša Vlada i predsjednik se bore protiv toga i treba učiniti sve da se to ukine. Ne prihvaćamo da nam agresor danas sudi. To je za hrvatske branitelje i državu neprihvatljivo" - naglasio je potpredsjednik Sabora Jarnjak
Načelnik GS OS RH Drago Lovrić u svojem je govoru rekao kako su na tom mjestu ugrađeni temelji republike Hrvatske, ali i oružanih snaga te da je pokojni Josip Jović simbol iskrene i bezuvjetne odanosti domovini.
"Da je živ, Josip Jović bi danas imao 41 godinu a imao je tek 21 kada je pao na ovome mjestu kao prva žrtva Domovinskog rata. Ovom prilikom želim izraziti zahvalnost Josipovoj majci Mariji i svim majkama hrvatskih sinova koji su spremno stali u obranu domovine", rekao je Tomislav Ivić, ministar branitelja, pozvavši na zajedništvo u borbi protiv zaborava kao i u borbi za bolje sutra.
Vojni ordinarij msgr. Juraj Jezerinac predvodio je prigodnu molitvu. Kao predstavnik Hrvatskog generalskog zbora vijenac pod spomenik preminulog Jovića položio je i Ljubo Ćesić Rojs, jedan od sudionika "Krvavog Uskrsa".
http://www.braniteljski-portal.hr/sadrzaj/plitvice/9394
..................
Vječnu mu slava i hvala !
Počivao u miru Božjem !