* * *
I zato ju je Starac počeo čitati: Sad
je već dugo listao stranice. Pred njim se počeo otvarati čudesan svijet flore i
faune. Zaustavio se negdje nasumice na nekoj stranici, pri čijem je vrhu naišao
na naslov, na riječ – Mak!
Starac više nije ni gledao u Knjigu, već je pogledao prema nebu i kao opčaran nekom magijom nastavio govoriti o tom cvijetu. Taj mak nikada nemojte pogaziti nogom kad šećete poljima ili nekom stazom pokraj koje raste. Pogledajte tu njegovu krhku stabljiku, pogledajte taj pupoljak, i kad ga rastvorite u njemu su složene, gotovo kao da su zgužvane, crvene latice, poput zgužvanih crvenih plahtica. Kad se pupoljak rastvori, te se crvene plahtice rašire i k'o nekom nevidljivom peglom, same se od sebe ispeglaju i sjaju čudesnom crvenom bojom, koja je gotovo nadahnuta božanskom snagom i zrači nekom posebnom jednostavnošću. Otkinete li rukom njegovu stabljiku, nemojte misliti da to njega ne boli, ali tada ćete vidjeti da iz njegove rane teče bijela mliječ, njegova bijela krv. Što se u toj bijeloj mliječi krije? Zacijelo biokemijska struktura, koja kad bi se znanstveno proučavala i razgrađivala po elementima, ne bi se mogla sva proučiti, razraditi i sistematizirati možda ni godinama. Ona u sebi krije elemente i programe budućeg izgleda i funkcije te biljke.
Ali, vratimo se ponovno njegovome cvijetu. Što ćete najprije primjetit? Zar to nije najsavršeniji sklad date crvene nijanse njegovih latica, koja se od vrha latice mijenja prema njenom dnu, gdje kao nekom magijom, prelazi u neku vrstu polucrne sjajne boje u savršenom skladu sa sjajem nijansi crvene boje latica, kao i ukupnom bojom stabljike i lišća. U sredini cvijeta primjetit ćete žutu boju tučka i peludi, koja opet presavršeno odgovara nijansama i crne i crvene boje latica. Ni slutiti ne možete da se u tom stadiju cvijeta krije budući plod maka (ambar i kupola), koji će u sebi sadržavati na stotine malih, vrlo sitnih zrnaca svog sjemena. Ambar s kupolom kao plod maka predstavlja pravo remek-djelo graditeljstva. Ni Michelangelova kupola crkve sv. Petra u Rimu, kao jedna od najsavršenijih građevina učinjenih ljudskim umom i rukom, nije po graditeljskoj, oblikovnoj i umjetničkoj strukturi ravna ljepoti i graditeljskoj umješnosti ploda maka. Na gornjem dijelu toga ambara u kojem se krije na stotine zrnaca, nalaze se stupovi na kojima je položena kupola. Građena je sa višestrukom funkcijom, među ostalim da spriječi i prodor vode u ambar. Ima i oluke i okomita rebra. Posebno impresioniraju otvori između stupova koji služe za ispadanje sjemena iz ambara kad u potpunosti sazori, i kad se stabljika koja nosi taj plod uslijed djelovanja vjetra ili nekog drugog čimbenika nagne na bilo koju stranu.
U Knjizi je još
i dugački tekst o toj biljci i njenim tajnama, ljepotama i nastanku, a posebno
o kemijskoj i fizikalnoj strukturi njenog tijela. Ovdje je riječ o istinskom
majstorskom graditeljstvu. Zar nam plod
maka o tome zorno ne govori? Potom Starac spusti glavu prema Knjizi, kao
da nije čitao iz nje, već iz Neba, ili iz tko zna kojih tajni svoje vlastite
duše i reče – Što mislite koliko je trebalo vještine, mudrosti, znanja, truda,
a vjerojatno i vremena da se kreira ova zadivljujuća biljka. Za nas koji jedva
da o tome išta razmišljamo – to je
običan crveni mak!? Zar ima išta ljepše
vidjeti nego kada u proljeće
šećete zelenim žitnim poljima ukrašenim crvenim cvjetovima maka?!
Potom se sjetio stiha jednog pjesnika «Crveni
mak je remek-djelo tkanja neke u ljepoti posve jednostavne žene». I doista – reče – crveni mak je bez i najmanje
dvojbe kreativno djelo proizišlo iz neke nježne, vrlo sjetne ženske duše. Sve
najbolje osobine svog karaktera ona je prenijela na svoju kreaciju. Ne znamo
što bi na to kazala spontana evolucija života?!
Teško da bi u toj kreaciji
mogla i vodu nositi, ili bi pocrvenila poput cvijeta maka!? Starac reče!
* * *
Autor teksta, Mile Prpa, odlomak iz romana KNJIGA ŽIVOTA . Napisan tijekom mjeseca prosinca 2004.g - i siječnja 2005. g.
Na web stranici www.mile-prpa.com u mogućnosti ste dodatno obavijestiti se podrobnije o sadržaju cjelokupnog poetsko-filozofskog i slikarskog opusa, te ponaosob procijeniti o kvaliteti i značajnosti stvaralačkog umjetničkog doprinosa g.Mile Prpe na području umjetnosti.
E.mail: mile.prpa@zg.t-com.hr
Autor teksta, Mile Prpa, odlomak iz romana KNJIGA ŽIVOTA . Napisan tijekom mjeseca prosinca 2004.g - i siječnja 2005. g.
CRVENI
MAKOVI
U
nama crveni
već
makovi zriju.
U
nama već se stere
žitni
pliš zeleni.
U
nama već krtice riju
taj
sklad, tu harmoniju.
Ta
žita, zelena žita
i
vjetar što pod njima struji.
Mlado
klasje zrna skrita
u
lahoru, u lahoru.
Skoro
u oluji, u oluji.
U
nama crveni
već
makovi zriju.
U
nama već nestaju rose.
U
nama žitni pliš zeleni
već
kao zrelo klasje kose.
Na web stranici www.mile-prpa.com u mogućnosti ste dodatno obavijestiti se podrobnije o sadržaju cjelokupnog poetsko-filozofskog i slikarskog opusa, te ponaosob procijeniti o kvaliteti i značajnosti stvaralačkog umjetničkog doprinosa g.Mile Prpe na području umjetnosti.
E.mail: mile.prpa@zg.t-com.hr