"Poklade su i ludi su dani .... "
Za vrijeme poklada, koje traju od Sveta tri kralja do korizme, u Vinkovcima, ali i u gotovo cijeloj Slavoniji, jedan od najstarijih narodnih običaja je pokladno jahanje(1).
Pokladno jahanje u Vinkovcima ima dugu tradiciju, datira još iz vremena Vojne krajine(2). Među prvima koji je pisao o tome običaju bio je Ivan Vučevac Vinkovčanin u monografiji Stari Vinkovci.
Tradicija pokladnog jahanja se s vremenom u Vinkovcima prestala održavati, sve do 2003. godine, kada je zahvaljujući entuzijazmu Vinkovčana Dražena Blimla i Milana Kanizara održano prvo Vinkovačko pokladno jahanje. Već je 2004. godine na Pokladnom jahanju sudjelovalo 29 jahača, a u organizaciju se uz udrugu Vinkovački šokački rodovi uključio i Konjički klub Satir(3).
S vremenom se povećavao broj jahača i broj konjičkih udruga koje sudjeluju na Vinkovačkom pokladnom jahanju.
Tako je 2007. godine sudjelovalo 40 – ak jahača, a jahanju su se priključile udruge iz Otoka, Županje, Štitara, Babine Grede, Donjeg Novog Sela, Čepina, Gundinaca i Slakovaca(4).
Najbrojnije Pokladno jahanje održano je 2009. godine kada je sudjelovalo 56 jahača i 3 fijakera iz 22 konjogojske udruge(5). Valja ipak naglasiti kako brojnost sudionika uvelike ovisi o vremenskim uvjetima pa je tako već 2010. godine zbog lošeg vremena na Pokladnom jahanju sudjelovalo svega 12 jahača iz dva kluba. 2010. godine u događanja Pokladnog jahanja uključila se i Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci izložbom fotografija Silvije Butković pod nazivom Plemenitaši te predavanjem o Državnoj ergeli lipicanaca u Đakovu koje je održao ravnatelj Ergele Pavo Sabolski(6), za što je Knjižnica primila zahvalnicu Vinkovačkih šokačkih rodova.
Pokladno jahanje održava se u veljači, prije nego li nastupi korizma.Događanja na dan Pokladnog jahanja počinju u prijepodnevnim satima, oko 11 sati. Jahači se okupljaju na Ervenici odakle se kreću ulicom Matija Gupca, Šetalištem Dionizija Švagelja, ulicama Josipa Kozarca, Ivana Kozarca i Dugom ulicom do pješačke zone gdje ih dočekuju tamburaši i snaše koje pripremaju tradicionalne slavonske specijalitete. Prolazeći navedenim ulicama konjanici se zasutavljaju pred obiteljskim kućama koje ih ugošćuju.
Konjanici s pješačke zone, na kojoj se druže s građanima, odlaze do zgrade Gradskog poglavarstva gdje ih ugošćuje i Gradonačelnik,oko 13 sati. Potom se ulicama bana Jelačića, Stjepana Radića, Krajiškom i Matije Gupca, uz zaustavljanje kod određenih obitelji, vraćaju na mjesto polaska oko 16 i 30 sati.
Tihomir Marojević, http://www.gkvk.hr