Posjetiteljima moje stranice i svim ljudima dobre volje


"Neka put bude uvijek ispred tebe.

Neka vjetar bude uvijek iza tebe.
Neka ti sunce grije lice
i kiša nek’ meko natapa tvoja polja.
Dok se opet ne sretnemo,
neka te Bog drži na dlanu svoje ruke.


Irski blagoslov"

Posjetiteljima moje stranice i svim ljudima dobre volje

"BJELOVARSKO - BILOGORSKI ŽRTVOSLOV"-MILE PRPA


Knjiga Jugoslavensko nasilje i prešućivane žrtve 2. svjetskog rata

Kad Vam dođe u ruku, (svake hvale vrijedna) neka knjiga, a ako ste k tome još čovjek od pera, ništa vam drugo ne preostaje već da o toj knjizi napišete i objavite članak, putem kojeg će još veći broj ljudi saznati za tu knjigu i njen sadržaj. Knjiga nosi naslov Jugoslavensko nasilje i prešućivane žrtve 2. svjetskog rata i poraća s područja današnje Bjelovarsko-bilogorske županije. 


Knjiga  je enciklopedijskog formata s tvrdim uvezom i ima 976 stranica. Riječ je o pravome ( i za druga područja) primjernome Bjelovarsko-bilogorskom žrtvoslovu. Žrtvoslov je izdala Matica hrvatska - ogranak Bjelovar. Odmah na prvi pogled kad se knjiga uzme u ruke i počme čitati vidi se da je u knjigu uložen višegodišnji trud u istraživanje, obradu i sistematizaciju žrtava po područjima, s osnovnim podatcima o svakoj žrtvi.

„Knjiga Jugoslavensko nasilje i prešućivane žrtve 2. svjetskog rata i poraća s područja današnje Bjelovarsko-bilogorske županije svjedočanstvo je jednoga teškoga vremena u kojem se našao naš narod te zapis stradanja na području Županije svih onih koji su bili nepoćudni jugoslavenskom režimu. Istina o partizanskim zločinima u ratu i nakon njega bila je sustavno zatajivana, no sačuvala se usmena predaja koju smo nadopunili uvidom u različite izvore i odlučili predstaviti široj javnosti te tako u konačnici pomoći stvaranju jedinstvenoga hrvatskoga nacionalnoga žrtvoslova. Ovu knjigu ne smatramo potpunom i dovršenom jer istraživanje prešućivanih žrtava Drugoga svjetskoga rata i poraća dugotrajan je i mukotrpan posao i vjerojatno će se u godinama koje dolaze pronalaziti novi slučajevi na koje mi u dosadašnjem radu nismo naišli..."

To su riječi ali i veliko djelo iza kojeg stoje imena trojice autora i istraživača, koji su poduzeli pravi nacionalni istraživački podvig koji može služiti kao primjer i uzor za sve preostale županije u RH na sličnome istraživanju, ali i mnogo šire....! Ta imena autora su Zdravko Ivković dipl. ecc., Josip Vusić, prof. i Anita Blažeković, prof. Tim vrijednim neimarima svaki onaj koji, ne samo da pročita, već ako samo i prolista knjigu, osjetit će potrebu da im se zahvali na silnom trudu, radu i istraživanju, da bi ovo veliko žrtvoslovno djelo dobilo ovakav oblik i sadržaj koje ima. 


Riječ je bez iti najmanje sumnje o jednoj od najtemeljitijih žrtvoslovnih obrada nekog područja u povijeti hrvatskoga žrtvoslovlja s popisom i obradom 6322 žrtve.

Knjiga donosi pregled stradanja Hrvata Bjelovarsko-bilogorske županije od uspostave prve Jugoslavije 1918.g pa do završetka 2.svjetskog rata i poraća te uspostave komunističke Jugoslavije. Knjiga započinje s opisom najvažnijih događaja u razdoblju Karađorđeve Jugoslavije – ubojstva i nasilja koja su počinili srpski žandari, pobune hrvatskih seljaka 1920. g u Velikom Trojstvu i Velikom Grđevcu, osnivanje četničkih organizacija i sl.


Bjelovar

Knjiga sadržava i dio predratnog ozračja u gradu Bjelovaru i okolici, kao i početak 2.svjetskog rata i uvjete u kojima je još 08. travnja 1941.g najprije u samome Bjelovaru proglašena NDH. Knjiga je protkana i mnogim povijesnim dokumentima koja svjedoče o pojedinačnim ili grupnim stradanjima i represijama i nad nacionalnim manjinama poput Nijemaca, Mađara i sl. na području današnje Bjelovarsko – Bilogorske županije.

Posebno se obrađuje Travanjski rat i Bjelovarski ustanak te prvi ratni zločin na području Jugoslavije u 2.svjetskom ratu kojeg su počinili pripadnici II. Četničkog puka Car Dušan silni 10. travnja 1941.g. u selu Donji Mosti gdje je ubijeno 11 hrvatskih seljaka.

Naravno, ključna vrijednost knjige je poimenični popis prešućivanih žrtava po gradovima, općinama i njima pripadajućim naseljima gdje je samo smrtno stradalo 6322 prešućene žrtve. Od toga broja stradalo je 4079 vojnika uglavnom pripadnika Oružanih snaga NDH, 2033 civilne osobe i 210 nepoznatih. Od toga u ratu je stradalo 4302 prešućene žrtve, a poslije rata 2020 prešućenih žrtava.

Ovaj Bjelovarsko-bilogorski žrtvoslov je istinski vrijedan dokument jer je oteo od zaborava dragocijene podatke s područja Bjelovarsko-bilogorske Županije i sačuvao ih kao prilog utvrđivanju istine, koja je današnjoj Hrvatskoj nasušno potrebna, Hrvatskoj koja je desetljećima izložena bezdušnoj agresiji laži koja u potpunosti iskrivljuje sliku o Hrvatima i Hrvatskoj kako u Domovini jednako tako i u svijetu.

Zato autorima ove knjige, njenim istraživačima i sakupljačima dragocijenih podataka možemo samo reći – jedno veliko hvala na njihovome radu i rezultatima.

Mile Prpa

Preuzeto s  http://hakave.org 

.....................

Prilažem dodadtno  ka prilogu:


  Knjiga Jugoslavensko nasilje i prešućivane žrtve 2. svjetskog rata i poraća s područja današnje Bjelovarsko – bilogorske županijesvjedočanstvo je jednog teškog vremena u kojem se našao naš narod te zapis stradanja na području naše Županije svih onih koji su bili nepoćudni jugoslavenskom režimu.  Istina o partizanskim zločinima u ratu i nakon njega bila je sustavno zatajivana, no sačuvala se usmena predaja koju smo nadopunili uvidom u različite izvore i odlučili je predstaviti široj javnosti te tako u konačnici pomoći stvaranju jedinstvenog hrvatskog nacionalnog žrtvoslova. 



Enciklopedijski format - 976 str. - popis 6 322 žrtava 


Kontakt - prof. Anita Blažeković - 091 516 3967


anita.blazekovic@gmail.com

Preuzeto s www.viktimologija.hr